U organizaciji Hrvatskog meteorološkog društva i katalonskog meteorološkog društva od 20-22. veljače 2017. u Zagrebu je održan združeni znanstveni skup 6. Međunarodna konferencija o meteorologiji i klimatologiji u Sredozemlju & Meteorološki izazovi 5 (6th International Conference on Meteorology and . Climatology of the Mediterranean & Challenges in meteorology 5). Glavna tema ovog znanstvenog skupa bila je Društveno odgovorna meteorološka, oceanografska i hidrološka istraživanja. Konferencija je bila podijeljena u šest sekcija iz područja interdisciplinarnih istraživanja atmosfere, mora i voda, klimatologije, atmosferskih procesa, numeričkog modeliranja, mjerenja i planinske meteorologije.
Na skupu je sudjelovalo 120 sudionika iz četrnaest zemalja većinom iz područja Sredozemlja ali i Kanade, Velike Britanije, Švicarske, Finske, Njemačke i Austrije. Sve teme bile su obrađene kroz 62 izlaganja i 57 postera. Osim meteorologa, posebno je zadovoljstvo bilo vidjeti i predstavnike oceanografa i hidrologa, čime je je ostvarena interdisciplinarna suradnja kao jedan od glavnih ciljeva skupa.
Pozvani predavači bili su Nils Wedi (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts), Branko Grisogono (Geofizički odsjek, Prirodoslovno-matematički fakultet, Sveučilište u Zagrebu), Maria Carmen Llasat (University of Barcelona), Bianca Adler (Karlsruhe Institute of Technology), Yong Wang (Zentralanstalt für Meteorologie und Geodynamik), and Douglas Maraun (Wegener Center für Klima und Globalen Wandel, University of Graz).
Dodijeljene su četiri nagrade za najbolje studentske prezentacije, od kojih čak dvije za mlade hrvatske znanstvenike. Nagradu za najbolju oralnu prezentaciju dobio je Endi Keresturi, a najbolji poster Alex Montornès. Nagrade za drugu najbolju oralnu prezentaciju dobila je Alice Crespi, a za drugi najbolji poster Marko Blašković.
Skup je izrazito dobro medijski popraćen na HRT-u i promoviran u sljedećim emisijama: Dobro jutro Hrvatska, Vrijeme, Znanstveni krugovi, Društvena mreža, Prometej i Škola meteoroloških pojmova (http://radio.hrt.hr/aod/meteoroloski-izazovi/195363/). Skup je također spominjan i u HRT Meteo aplikaciji za pametne mobilne telefone te još podrobnije na internetskom Meteo kutku HRT-a (http://www.hrt.hr/375325/vrijeme-i-promet/tjedan-novih-izazova-ali-i-izazova) koji je promoviran i na drugim medijskim platformama HRT-a (Hrvatski radio, teletekst i facebook), a prilozi s izjavama sudionika skupa više su puta objavljeni i u emisijama Vijesti na HRT4 i na Hrvatskom radiju.
Večernji list je objavio i prigodnu karikaturu (http://www.vecernji.hr/felix/2017-02-21).
Po statistikama gledanosti i slušanosti navedenih emisija, korištenja mobilne aplikacije, posjećenosti mrežnih stranica i čitanosti tiskanog novinskog izdanja, procjenjuje se da je o skupu informirano sigurno najmanje pola milijuna osoba, a vjerojatno i više od milijun, ne samo u Hrvatskoj nego i izvan nje.
Skup su, uz glavne organizatore, suorganizirali i Državni hidrometeorološki zavod, Geofizički odsjek Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatska kontrola zračne plovidbe. Pokrovitelji i sponzori skupa bili su Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Zaklada Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, projekt Messi, Turistička zajednica Grada Zagreba i tvrka Pileus.