Hrvatsko meteorološko društvo u 2025. godini dodjeljuje priznanje za životno djelo dr. sc. Branki Ivančan-Picek

21. 3. 2025., Osijek

Prognostičarka i znanstvenica, Branka Ivančan-Picek cijeli je radni vijek, pune 44 godine, provela u DHMZ-u. Na samom početku karijere 1979. godine, pridružila se timu prognostičara u Službi za vremenske prognoze, a od 2001. godine u Sektoru za meteorološka istraživanja i razvoj, kao pomoćnica ravnatelja i načelnica, vodi i koordinira operativne poslove te znanstvena istraživanja u području primijenjene znanosti. Od listopada 2017. do umirovljenja krajem 2023., glavna je ravnateljica DHMZ-a.

Diplomirala je 1979. godine, magistrirala 1987., te doktorirala 1998. godine na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Tema doktorske disertacije izrađene pod mentorstvom dr.sc. Vesne Jurčec bila je Generiranje atmosferskih vrtloga nad područjem Jadrana.

Tijekom 1982. godine boravila je na usavršavanju na Sveučilištima u Oslu i Kopenhagenu gdje je stekla dodatna znanja iz područja mezoskalne i planinske meteorologije. Sudjelovala je i na brojnim radionicama i školama u ECMWF-u, EUMETSAT-u i WMO-u.

Područje njezinog istraživačkog i operativnog rada je mezoskalna dinamika i modeliranje: olujni lokalni vjetrovi i utjecaj orografije na atmosferu, zavjetrinska ciklogeneza, olujne i ekstremne vremenske pojave, te vremenska prognoza. 

Objavila je 46 znanstvenih radova, 50-tak stručnih i konferencijskih radova, a bila je i koautor u nekoliko knjiga i monografija. Urednica je Bibliografije zaposlenika Državnog hidrometeorološkog zavoda u razdoblju 1947.-2006.: Šezdeset godina postojanja hidrometeorološke službe u Republici Hrvatskoj te glavna urednica i koautorica monografije „Primijenjena znanstvena istraživanja u Državnom hidrometeorološkom zavodu – u povodu 50 godina istraživanja i 70 godina osnivanja DHMZ-a“. Bila je članica uređivačkog odbora Hrvatskog meteorološkog časopisa, kao i recenzent u nizu znanstvenih međunarodnih časopisa.

U znanstvenom je zvanju više znanstvene suradnice. Kao mentorica, vodila je studente u izradi niza diplomskih i doktorskih radnji, a kao članica povjerenstava sudjelovala je u ocjenjivanju diplomskih i doktorskih radnji na Prirodoslovno-matematičkom te Agronomskom fakultetu, Sveučilišta u Zagrebu.

Bila je suradnik na nizu znanstvenih i razvojnih projekata od kojih treba istaknuti projekt NSF JF „Nature and theory of severe bora storm“ (1989-1991). U razdoblju od 2002. do 2011. bila je voditeljica znanstvenog projekta „Oluje i prirodne katastrofe u Hrvatskoj“ financiranog od Ministarstva znanosti i obrazovanja RH. Ovim projektom financirano je nekoliko znanstvenih novaka, a rezultirao je s 4 doktorske disertacije. Bila je i koordinatorica za Hrvatsku u "Mesoscale Alpine Project - MAP", u kojem je aktivno sudjelovala u radu Operativnog centra MAP projekta u Innsbrucku  u Austriji na jesen 1999. U razdoblju od 2015. do 2018. koordinirala je aktivnosti DHMZ-a na projektu HORIZON 2020 – EU-CIRCLE (Europski okvir za jačanje otpornosti kritične infrastrukture na klimatske promjene).

Njezina znanstvena i stručna aktivnost prepoznata je i izvan Hrvatske pa joj je 2013. godine Svjetska meteorološka organizacija dodijelila priznanje za doprinos i vođenje tima unutar radne grupe za ublažavanje posljedica od prirodnih katastrofa. Bila je članica međunarodnog znanstvenog odbora projekta WMO-MEDEX (Cyclones that produce high impact weather in the Mediterranean) te projekta HyMeX – Hydrological cycle in Mediterranean Experiment gdje je bila i koordinatorica radne grupe za olujne lokalne vjetrove.

Zaslužna je za uključivanje Hrvatske 2003. godine u International Committee for Alpine Meteorology (ICAM) – međunarodno tijelo zaduženo za organizaciju ICAM konferencija, a 2005. bila je predsjednica organizacijskog odbora objedinjene ICAM/MAP2005 konferencije (The 28 International Conference on Alpine meteorology and the Annual Scientific Meeting of the Mesoscale Alpine Programme), održane u Zadru. To je do sada najveća konferencija iz područja meteorologije organizirana u Hrvatskoj.

Rezultati njezinog znanstveno-istraživačkog i operativnog rada pridonijeli su prepoznavanju i prognoziranju vremenskih pojava, osobito ekstremnih, što je danas iznimno važno za njihovu ranu i pravodobnu najavu u okviru nacionalnog sustava upozorenja.

Od listopada 2017. do kraja 2023. godine Branka Ivančan-Picek obnašala je funkciju glavne ravnateljice DHMZ-a. Pod njezinim vodstvom izrađen je prijedlog novog Zakona o meteorološkoj i hidrološkoj djelatnosti (NN66/19) čijim usvajanjem je Sabor RH 2019. godine  zamijenio stari Zakon iz 1978. godine. U njezinom mandatu provedena je najveća modernizacija svih motriteljskih mreža (meteorološke, hidrološke i državne mreže za praćenje kvalitete zraka) provedbom strukturnih EU projekata METMONIC, AirQ i VEPAR. Nakon potresa u ožujku 2020., kada je teško stradala zgrada DHMZ-a na Griču, u teškim uvjetima zbog COVIDA-19 realizirala je pronalazak i najam privremenog radnog prostora i neometani nastavak svih operativnih i razvojnih poslova DHMZ-a. Paralelno s ovim, pripremljen je glavni projekt i projektna dokumentacija te ishođena pravovaljana građevinska dozvola za novu zgradu DHMZ-a, a time i HMD-a, u okviru Sveučilišnog kampusa na Borongaju. U ime Vlade RH u navedenom razdoblju bila je odgovorna za ispunjavanje i unapređenje svih međunarodnih obveza na području meteorologije, hidrologije i kvalitete zraka prema ugovorima, konvencijama i sporazumima (WMO, EUMETSAT, ECMWF, EUMETNET itd.)

Od ožujka 2018. do ožujka 2024. godine, imenovanjem Vlade RH obnašala je i funkciju stalne predstavnice Republike Hrvatske pri Svjetskoj meteorološkoj organizaciji (WMO). Članica je Hrvatskog meteorološkog društva i Europskog meteorološkog društva.